Департамент екології та охорони природних ресурсів

 

м. Суми, майдан Незалежності, 2, 40030
Приймальня (0542) 62-97-99; 
Управління екологічної безпеки та дозвільної системи (факс) (0542) 63-28-39;
Управління природних ресурсів та заповідної справи (факс) (0542) 63-28-29

E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

ВІДВЕРТО ПРО РЛП «СЕЙМСЬКИЙ»

Останнім часом склалася напружена ситуація щодо поширення серед населення неправдивої інформації стосовно одного з найбільших об’єктів природно-заповідного фонду Сумщини – регіонального ландшафтного парку (далі – РЛП) «Сеймський». Спостерігається значне соціальне напруження, що штучно підтримується окремими організаціями та особами на території Путивльського, Кролевецького, Конотопського та Буринського районів.

На зорі становлення України як незалежної держави, розуміючи необхідність збереження залишків малозмінених й типових для Сумщини природних комплексів, посилення охорони рідкісних видів флори і фауни, спираючись на значний обсяг наукових даних щодо басейну р. Сейм, у тогочасних керівників області склалося розуміння необхідності формування навколо однієї з мальовничих річок Сумщини – річки Сейм потужної природоохоронної території.

В результаті наполегливої співпраці вчених, працівників органів державної влади та місцевого самоврядування РЛП «Сеймський» було оголошено розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 14.12.1995 № 237 «Про розширення мережі природно-заповідного фонду» на площі 98857,9 га.

Понад 20 років залишалось невирішеними питання нормативно-правової діяльності РЛП «Сеймський» внаслідок відсутності адміністрації. Його територія використовувалась нераціонально, піддавалася нерегульованому антропогенному тиску. Зокрема, бізнесові структури намагалися використовувати заповідну територію у своїх власних та вузько групових інтересах. Праця великої групи науковців, які доклали чимало зусиль для створення РЛП, могла бути зведена нанівець.

Тому з ініціативи депутатів 07.10.2016 Сумською обласною радою прийнято рішення «Про утворення комунального закладу Сумської обласної ради «Регіональний ландшафтний парк «Сеймський». З цього часу почалося становлення природоохоронної установи.

Відповідно до Положення, РЛП «Сеймський» є природоохоронною, рекреаційною установою регіонального значення, що створений без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об’єктів у власників або користувачів з метою збереження в природному стані типових або унікальних природних комплексів та об’єктів, а також забезпечення умов для організованого відпочинку населення. З положенням про КЗ СОР «Сеймський» можно ознайомитись за посиланням: http://seymskiy.sumy.ua/blog/polozhennya-kz-sor-rlp-seymskiy-nova-redakciya.

Відповідно до статті 24 та статей 16, 18, 21 Закону України «Про природно-заповідний фонд України Департамент екології та охорони природних ресурсів Сумської обласної державної адміністрації ініціював прийняття 27.04.2018 обласною радою рішення «Про затвердження Проекту організації території регіонального ландшафтного парку «Сеймський», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об’єктів». З Проектом можна ознайомитися за посиланням: https://sorada.gov.ua/dokumenty-oblrady/7-sklykannja/category/170-19-session-7-skl.html.

Затвердження Проекту дало можливість розпочати вирішення комплексу земельних питань, зокрема - виділення земельних ділянок учасникам АТО, працівникам соціальної сфери та надання в користування орендарям, передачу об’єднаним територіальним громадам, а значить, збільшились надходження до місцевих бюджетів.

На даний час Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області ведуться роботи з підготовки земельних ділянок для проведення земельних торгів у формі аукціонів. У свою чергу Департаментом екології та охорони природних ресурсів Сумської обласної державної адміністрації надаються відповідні погодження до проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Так, вже надано понад 100 погоджень на передачу у приватну власність земельних ділянок у межах РЛП «Сеймський» усім зацікавленим особам.

Згідно Проекту, у межах господарської зони парку проводиться господарська діяльність, спрямована на виконання покладених на РЛП завдань, знаходяться населені пункти, а також землі інших землевласників і землекористувачів, включені до його складу, на яких господарська діяльність здійснюється з додержанням загальних вимог щодо охорони навколишнього природного середовища.

Звертаємо Вашу увагу, що господарства, які увійшли до складу РЛП, здійснюють свою традиційну господарську діяльність з дотриманням загальних вимог щодо охорони навколишнього природного середовища.

Окрім видів користування, зазначених вище, у господарській частині парку можуть здійснюватися наступні види використання природних ресурсів: рільництво, садівництво, городництво, сінокосіння, випасання худоби, заготівля ягід, грибів, лікарських рослин, рибальство, мисливство, в тому числі полювання згідно Закону України «Про мисливське господарство та полювання», бджільництво та інші види використання.

Відповідно до статті 158 Земельного кодексу України виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядженні земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 у справі № 818/261/18 в задоволенні адміністративного позову до Сумської обласної ради, Сумської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та нечинним рішень Сумської обласної ради народних депутатів від 13.10.1994 «Про резервування для наступного заповідання цінних природних територій», розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації від 14.12.1995 № 237 «Про розширення мережі природно-заповідного фонду», рішення Сумської обласної ради від 07.10.2016 «Про утворення комунального закладу Сумської обласної ради «Регіональний ландшафтний парк «Сеймський» відмовлено в повному обсязі.

Рішенням Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2018 у зазначеній справі також відмовлено в повному обсязі.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 у справі № 1840/3226/18 в задоволенні адміністративного позову до Сумської обласної ради, Сумської обласної державної адміністрації про визнання незаконним і скасування рішення Сумської обласної ради від 27.04.2018 «Про затвердження Проекту організації території регіонального ландшафтного парку «Сеймський», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об’єктів» відмовлено в повному обсязі.

Законом України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що суди здійснюють правосуддя на основі Конституції і законів України та на засадах верховенства права. Виконання судових рішень забезпечується державою у визначеному законом порядку.

Так, Кролевецькою районною радою Сумської області 19.10.2018 прийнято рішення «Про визнання рішення районної ради  від 15.12.2017 «Про виключення територій та об’єктів Кролевецького району з переліку цінних природних територій та об’єктів, які включені до мережі природно-заповідного фонду Регіонального ландшафтного парку «Сеймський» таким, що втратило чинність». Конотопською районною радою Сумської області  від 19.10.2018 прийнято рішення про скасування рішення Конотопської районної ради від 11.12.2017 «Про виключення територій та об’єктів Конотопського району з переліку цінних природних територій та об’єктів, які включені до мережі природно-заповідного фонду Регіонального ландшафтного парку «Сеймський».

Як свідчить міжнародний досвід, рекреаційна діяльність на території парку є прямою інвестицією в економічний розвиток регіону. Це буде забезпечено шляхом створення сприятливих умов для відпочинку відвідувачів, зокрема облаштування екологічних та туристичних маршрутів та рекреаційної зони відпочинку, організацію екологічних таборів для населення.

Звертаємо Вашу увагу, що скасування статусу РЛП або зменшення його площі суперечитиме державній політиці України, якою визначений євроінтеграційний підхід. Указом Президента України від 21.11.2017 № 381 «Про додаткові заходи щодо розвитку лісового господарства, раціонального природокористування та збереження об’єктів природно-заповідного фонду» дано доручення активізувати роботу з розширення мережі територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення для забезпечення збереження біорізноманіття в регіонах. Державною стратегією регіонального розвитку на період до 2020 року, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року №385, передбачено подальше збільшення площі природно-заповідного фонду Сумської області.

Існування такої природоохоронної установи як РЛП «Сеймський» є дієвим заходом щодо збереження біологічного та ландшафтного різноманіття, відтворення природних комплексів, земельних та водних ресурсів, формування національної екологічної мережі. А також, покликане створювати позитивний імідж регіону, збільшити його інвестиційну привабливість, позитивно вплине на збереження історико-культурних цінностей, розвиток туризму, і в цілому сприяти ефективному економічному розвитку регіону у довгостроковій перспективі.