Департамент екології та охорони природних ресурсів

 

м. Суми, пл. Незалежності, 2, 40030
Приймальня (0542) 62-97-99; 
Управління екологічної безпеки та дозвільної системи (факс) (0542) 63-28-39;
Управління природних ресурсів та заповідної справи (факс) (0542) 63-28-29

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

Екологічний бюлетень

 Оновлено 18.07.2018

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІI квартал 2018 року

 Стан атмосферного повітря 

(за інформацією Сумського обласного центру з гідрометеорології).

Розташування стаціонарної мережі спостережень гідрометеорологічної станції на території області:

  • моніторингові спостереження за забрудненням атмосферного повітря в м. Суми проводились на трьох стаціонарних постах:

ПСЗ № 3 - м. Суми вул. Сумсько-Київських дивізій, 26;

ПСЗ № 4 - м. Суми вул. Харківська, 125;

ПСЗ № 5 - м. Суми вул. Металургів, 2.

  • метеостанції:

Дружба   –   м. Дружба, Ямпільського р-ну, вул. Тельмана, 22;

Глухів     –   м. Глухів, вул. Хреннікова, 2;

Конотоп  –   м. Конотоп, вул. Успенсько-Троїцька, 104;

Ромни     –    м. Ромни, вул. Щорса, 93;

Лебедин  –   м. Лебедин,  вул. Грушева, 5;

Авіаметстанція Суми – м. Суми, вул. Кірова, 168.

Спостереження за вмістом пилу, діоксиду сірки, оксиду вуглецю, діоксиду та оксиду азоту, аміаку, формальдегіду проводились щоденно на 3-х стаціонарних  постах.

За червень 2018 року відібрано 1149 проб атмосферного повітря.

Середньомісячні концентрації перевищували санітарні норми в атмосферному повітрі по: діоксиду азоту в 1,8 рази, по пилу в 1,5 рази та формальдегіду в 1,2 рази. Інші інгредієнти, що визначались, нижче або на рівні санітарних норм.

З 13 по 15 червня у різні строки відбору проб атмосферного повітря, на ПСЗ № 4 (вул. Харківська, 125) та № 5 (вул. Металургів, 2) зафіксовані 8 випадків перевищення максимально разової ГДК по діоксиду азоту від 1,1 до 1,5 рази та на межі ГДК на ПСЗ № 3 (вул. Сумсько-Київських дивізій, 24) при південно-східному напрямку вітру зі швидкістю 1-3 м/с.

На межі ГДК зафіксовані максимально разові концентрації по пилу 25 червня при південному напрямку вітру зі швидкістю 1 м/с на ПСЗ № 4  (вул. Харківська, 125) та 27 червня при північно-східному напрямку вітру зі швидкістю 6 м/с на ПСЗ № 5 (вул. Металургів, 2).

У порівнянні з попереднім місяцем забруднення атмосферного повітря міста по діоксиду азоту та пилу збільшилося, по оксиду азоту та формальдегіду зменшилося, а по оксиду вуглецю, діоксиду сірки та аміаку зосталося майже на попередньому рівні.

Високих та екстремально високих рівнів забруднення атмосферного повітря у червні не спостерігалось.

Спостереження за рівнем радіаційного забруднення атмосферного повітря щоденно проводила авіаметеорологічна станція Суми. Радіаційний фон у червні по м. Суми складав 12-16 мкР/год, і не перевищував допустимих значень.

(за даними відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області)

На 2 підприємствах області проводився інструментально-лабораторний контроль за викидами від стаціонарних джерел забруднення. Проконтрольовано 6 стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря, відібрано 54 об'єднаних проби, виконано 267 визначень. Перевищення нормативів ГДВ на підприємствах не встановлено. Перевірено 34 пересувних джерел забруднення, на 14 джерелах встановлено перевищення технологічних нормативів.

Стан водних ресурсів

(за даними лабораторії моніторингу вод та ґрунтів Сумської гідрогеолого-меліоративної  партії Сумського обласного управління водних ресурсів)

Протягом II кварталу 2018 року представниками лабораторії відібрано та проаналізовано 25 проб води з 13 відкритих поверхневих водойм. Гідрохімічні дослідження при здійсненні моніторингу поверхневих вод проводились  відповідно нормативів екологічної безпеки водних об’єктів, що використовуються для потреб рибного господарства, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 30.07.2012 №471, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.08.2012р. за №1369/21681.

Басейн річки Ворскла

Річка Ворскла - спостереження проводились у двох створах. У створі с. В. Писарівка зафіксовані перевищення по залізу загальному 1,5 ГДК та по   БСК5 – 1,2 ГДК, у створі с. Клементове - по залізу загальному - 1,5 ГДК. Кисневий режим річки Ворскла у квітні 2018 року був задовільний, вміст розчиненого кисню знаходився в межах 5,8 – 8,3 мгО2/дм3

Річка Ворсклиця всі показники знаходились в межах ГДК, перевищення фіксувалося тільки по залізу загальному – 3,2 ГДК. Вміст розчиненого кисню в квітні 9,2 мгО2/дм3

Басейн річки Псел

Річка Псел - у п’яти створах річки Псел у лютому перевищення ГДК не зафіксовані, всі показники знаходились у межах ГДК. Кисневий режим річки в створах задовільний, вміст розчиненого кисню  знаходився в межах 9,14 – 11,46 мгО2/дм3.

Річка Хорол (притока р. Псел 1 порядку) – якісний стан води у двох    проконтрольованих створах у квітні за основними хімічними показниками не перевищував нормативів ГДК. Перевищення зафіксовані: у створі с. Панасівка по залізу загальному -1,2 ГДК та по БСК5 – 1,1 ГДК, у створі с. Лучка по залізу загальному – 1,1 ГДК та по БСК5 – 1,2 ГДК. Кисневий режим річки у квітні в створі с. Панасівка - 5,0 мгО2/дм3, а в створі с. Лучка вміст розчиненого кисню – 7,0 мгО2/дм3.

 Басейн річки Сула

Річка Сула - дослідження проводились у двох створах. За результатами досліджень у квітні перевищення ГДК зафіксовані: в створі м. Ромни по залізу загальному - 1,2 ГДК та по БСК5 – 1,4 ГДК, у створі с. Чеберяки (нижче м. Ромни) по залізу загальному -1,6 ГДК, по БСК5 – 1,7 ГДК та по нітритам 4,3 ГДК. Кисневий режим річки в створі м. Ромни - 7,9 мгО2/дм3, у створі с. Чеберяки (нижче м. Ромни) – 8,4 мгО2/дм3.

Басейн річки Десна

Річка Знобівка (притока р. Десна 1 порядку) - дослідження проводились у травні у двох створах. Зафіксовані перевищення ГДК по залізу загальному в 2,3 та 7,9 рази. Показники лужності, жорсткості, гідрокарбонатів, кальцію, магнію та сухий залишок мають менші значення у порівнянні з цим періодом минулого року. Вміст розчиненого кисню знаходився в межах 6,9 – 8,0 мгО2/дм3.

Річка Бобрик (притока р. Десна 1 порядку) - дослідження проводились у травні у двох створах. У створі вище м. С-Буда перевищення ГДК зафіксовані по БСК5 – 1,2 ГДК. Вміст розчиненого кисню – 11,2 мгО2/дм3. У створі нижче м. С-Буда, с. Зерновоперевищення ГДК зафіксовані по: БСК5 – 1,2 ГДК, амонію сольовому - 2,3 ГДК, фосфатам - 1,7 ГДК та залізу загальному – 1,5 ГДК. У порівнянні з минулим кварталом у створах спостерігається збільшення показників азотної групи та фосфатів. Вміст розчиненого кисню – 6,9 мгО2/дм3.

Річка Івотка (притока р. Десна 1 порядку) – дослідження проводились у травні у двох створах. Кисневий режим задовільний, вміст розчиненого кисню знаходився у межах 10,8 – 12,2 мгО2/дм3 . У порівнянні з І кварталом 2018 року спостерігається незначне зменшення концентрацій забруднюючих речовин. Перевищення ГДК зафіксовані тільки по залізу загальному - 1,8-2,0 ГДК.

Річка Шостка (притока р. Десна 1 порядку) - якість води у створі вище технічного водозабору м.Шостка у травні знаходилась в межах ГДК, відмічається незначне зменшення концентрацій забруднюючих речовин у порівнянні з І кварталом 2018 року. Вміст розчиненого кисню задовільний – 11,3 мгО2/дм3.

Річка Сейм (притока р. Десна 1 порядку) – контроль проводився у травні у створах с. Піски Буринського району та с. Чумакове Буринського району, всі проконтрольовані показники знаходились в межах ГДК. У створі річки Сейм біля с. Мельня (на кордоні з Чернігівською областю) у червні перевищення ГДК зафіксовано по БСК5 – 1,2 ГДК та залізу загальному –  5,4 ГДК. Кисневий режим у створах задовільний, вміст розчиненого кисню  знаходився у межах 6,6 – 8,0 мгО2/дм3.

Річка Клевень (притока р. Десна 2 порядку) – в створі спостереження вміст основних хімічних показників у травні залишається у межах ГДК. Перевищення зафіксовані тільки по залізу загальному - 3,1 ГДК. У порівнянні з І кварталом відмічається зменшення сольового складу та інших показників, яке пов’язане з розбавленням руслової води талими водами, значним підняттям рівня води в період відбору проб. Кисневий режим річки задовільний, вміст розчиненого кисню - 9,3 мгО2/дм3.

Річка Єзуч (притока р. Десна 2 порядку) - дослідження проводились у травні у двох створах. У створі вище водозабору м. Конотоп перевищення ГДК зафіксовано по БСК5 – 1,3 ГДК та залізу загальному – 6,1 ГДК. Кисневий режим у створі задовільний, вміст розчиненого кисню – 5,3 мгО2/дм3. У створі нижче м. Конотоп перевищення ГДК виявлені по БСК5 – 1,5 ГДК та залізу загальному – 2,8 ГДК. У порівнянні з І кварталом 2018 року у створі збільшилась концентрація хлоридів в 2 рази,фосфатів в 2,2 рази. Під час відбору рівень води в річці був низьким, що могло вплинути на збільшення концентрації забруднюючих речовин. Кисневий режим річки у створі не задовільний, вміст розчиненого кисню  знаходився у межах 2,2 мгО2/дм3

Відібрані проб вод в створах річок Ворскла, Ворсклиця, Клевень, Псел та Сейм були підготовлені до радіологічного контролю.

(за даними відділу інструментально – лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області)

За II квартал 2018 року було відібрано і проаналізовано 58 проб води, в яких виконано 690 визначень. Проконтрольовано 12 водних об'єктів, в яких відібрано 39 проб води та виконано 444 визначення, проаналізовано 6 проб підземної води (із спостережувальних свердловин), в яких виконано 66 визначень. Перевірено 7 підприємств, на яких проконтрольовано 7 випусків зворотної води у водойму, всього відібрано 13 проб зворотної води, в яких виконано 180 визначень.

 Лабораторний контроль ґрунтів 

(за даними відділу інструментально – лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області)

За звітний період проконтрольовано 17 об’єктів, на яких відібрано 66 проб ґрунту, виконано 444 визначення. На 13 об’єктах встановлено перевищення концентрації забруднюючих речовин в порівнянні з фоновим вмістом та гранично допустимою концентрацією.


 Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІ квартал 2018 року

 Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2018 року


Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІV квартал 2017 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІII квартал 2017 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІI квартал 2017 року

 Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2017 року

 Прогноз водопілля на р. Десна і Сейм у 2017 році

Огляд гідрологічного режиму водних об’єктів Сумської області у весняний період 2017 року за даними Сумського обласного  центру з гідрометеорології


Гідрометорологічні умови, що склалися в басейнах річок Сумської області та можливий режим водних обєктів у весняний період 2016 р. за даними Сумського обласного центру з гідрометеорології

Вміст забруднюючих речовин в атмосферному повітрі м.Суми у 2015-2016 роках (за даними Сумського центру з гідрометеорології)

__________________________________

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2016 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІ квартал 2016 року   

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІI квартал 2016 року   

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за 2016 рік                

 * * *

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2015 року                        

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІI квартал 2015 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІІ квартал 2015 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за 2015 рік         

          * * *

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за І квартал 2014 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за ІІ квартал 2014 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за ІІІ квартал 2014 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за 2014 рік