Департамент екології та охорони природних ресурсів

 

м. Суми, пл. Незалежності, 2, 40030
Приймальня (0542) 62-97-99; 
Управління екологічної безпеки та дозвільної системи (факс) (0542) 63-28-39;
Управління природних ресурсів та заповідної справи (факс) (0542) 63-28-29

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

Екологічний бюлетень

 

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІII квартал 2017 року

 Стан атмосферного повітря 

(за інформацією Сумського обласного центру з гідрометеорології).

Розташування стаціонарної мережі спостережень гідрометеорологічної станції на території області:

  • моніторингові спостереження за забрудненням атмосферного повітря в      м. Суми проводились на трьох стаціонарних постах:

ПСЗ № 3 - м. Суми вул. Сумсько-Київських дивізій, 26;

ПСЗ № 4 - м. Суми вул. Харківська, 125;

ПСЗ № 5 - м. Суми вул. Металургів, 2.

  • метеостанції:

Дружба   –   смт. Дружба, Ямпільського р-ну, вул. Тельмана, 22;

Глухів     –   м. Глухів вул. Хреннікова, 2;

Конотоп  –   м. Конотоп, вул. Успенсько-Троїцька, 104;

Ромни     –    м. Ромни , вул. Щорса, 93;

Лебедин  –   м. Лебедин,  вул. Грушева, 5;

Авіаметстанція Суми – м. Суми, вул. Кірова, 168.

Спостереження за вмістом пилу, діоксиду сірки, оксиду вуглецю, діоксиду та оксиду азоту, аміаку, формальдегіду проводились щоденно на 3-х стаціонарних  постах.

За вересень місяць відібрано 1098 проб атмосферного повітря.

Середньомісячні концентрації перевищували санітарні норми в атмосферному повітрі по: діоксиду азоту в 1,5 рази, пилу в 1,3 рази та формальдегіду в 1,2 рази. Інші інгредієнти, що визначались, нижче або на рівні санітарних норм.

На межі ГДС зафіксована максимально разова концентрація по пилу 22 вересня при східному вітру зі швидкістю 11 м/сек та 28 вересня при східному напрямку вітру зі швидкістю 3 м/сек на ПСЗ № 5 по вул. Металургів, 2.

Перевищення максимально разової ГДК з жодної домішки не зафіксовано.

У порівнянні з попереднім місяцем забруднення атмосферного повітря міста по пилу, діоксиду азоту, оксиду азоту, діоксиду сірки, оксиду вуглецю зменьшилося, по аміаку та формальдегіду зосталося майже на попередньому рівні.

Високих та екстремально високих рівнів забруднення атмосферного повітря у вересні не спостерігалось.

Спостереження за рівнем радіаційного забруднення атмосферного повітря щоденно проводила авіаметеорологічна станція Суми. Радіаційний фон у вересні по м. Суми складав 11-14 мкР/год і не перевищував допустимих значень.

(за даними відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області)

На 8 підприємствах області проводився інструментально-лабораторний контроль за викидами від стаціонарних джерел забруднення.

Проконтрольовано 21 стаціонарне джерело забруднення атмосферного повітря, відібрано 84 об'єднані проби, виконано 285 визначень. На 2 підприємствах встановлено перевищення нормативів ГДВ.

Стан водних ресурсів

(за даними лабораторії моніторингу вод та ґрунтів Сумської гідрогеолого-меліоративної  партії Сумського обласного управління водних ресурсів)

Протягом IIІ кварталу 2017 року представниками лабораторії відібрано та проаналізовано 25 проб води з 13 відкритих поверхневих водойм. Гідрохімічні дослідження при здійсненні моніторингу поверхневих вод проводились відповідно нормованих значень гранично-допустимих концентрацій (ГДК) забруднюючих речовин наведених згідно «Обобщеного перечня предельно-допустимых концентраций (ПДК) и ориентировочно-безопасных уровней воздействия (ОБУВ) вредных веществ для воды рыбохозяйственных водоемов, утвержденого Минрыбхозом СССР 09.08.1990»; нормативів екологічної безпеки водних об’єктів, що використовуються для потреб рибного господарства, щодо гранично допустимих концентрацій органічних та мінеральних речовин у морських та прісних водах (біохімічного споживання кисню (БСК-5), хімічного споживання кисню (ХСК), завислих речовин та амонійного азоту), затверджені наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 30.07.2012 №471, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14.08.2012р. за №1369/21681.

Басейн річки Ворскла

Аналіз стану води річок Ворскла та Ворсклиця свідчить, що всі показники знаходились в межах ГДК. Кисневий режим річки Ворскла у липні був задовільний, вміст розчиненого кисню знаходився в межах 6,6 – 9,7 мгО2/дм3, а річки Ворсклиця – 6,6 мгО2/дм3. Якісні показники, які визначались у створах у III кварталі, у порівнянні з показниками минулого кварталу погіршились по вмісту: ХСК, БСК5, хлоридів та сульфатів. Якісні показники, які визначались у створах в III кварталі, у порівнянні з показниками минулого року за цей період, мають кращі показники по вмісту розчиненого кисню та фосфат-іонам і незначне збільшення по вмісту нітратів.

Басейн річки Псел

Річка Псел - у п’яти створах річки Псел у вересні перевищення ГДК не зафіксовані, всі показники знаходились у межах ГДК. Чітко відслідковується вплив міста на якість води річки. Так в створі нижче м. Суми, у порівнянні зі створом у с. Миропілля, збільшуються показники БСК5, ХСК, амонію, нітратів,нітритів, фосфатів, марганцю, фторидів. Значний вплив на якість води в річки Псел мають скид з очисних КП «Міськводоканал» м. Суми та планові скиди зариблених ставків. Кисневий режим річки в створах у вересні задовільний, вміст розчиненого кисню знаходився в межах 5,3 – 8,0 мгО2/дм3

Річка Хорол (притока р. Псел 1 порядку) – якісний стан води у двох проконтрольованих створах у липні за основними хімічними показниками не перевищував нормативів ГДК. Кисневий режим річки у липні в створі с. Панасівка задовільний, вміст розчиненого кисню – 7,8 мгО2/дм3, в створі с. Лучка вміст розчиненого кисню нижче ГДК для літнього періоду – 4,0 мгО2/дм3. Значний вплів на показник розчиненого кисню мав температурний режим повітря. Якісні показники, які визначались у створах в III кварталі у порівнянні зі значеннями минулого кварталу погіршились по вмісту ХСК, БСК5 та розчиненого кисню. Якісні показники, які визначались у створах у III кварталі, залишились на рівні показників минулого року.

Басейн річки Сула

Річка Сула - дослідження проводились у двох створах. За результатами досліджень у липні перевищення ГДК не зафіксовані. Кисневий режим річки в створах задовільний, вміст розчиненого кисню знаходився в межах 4,3-7,2 мгО2/дм3. У порівнянні з II кварталом цього року погіршились показники вмісту ХСК, БСК5 та розчиненого кисню. У III кварталі, в порівнянні з минулорічними значеннями за цей період, спостерігалось зменшення вмісту кисню розчиненого в створі м. Ромни -   4,3 мгО2/дм3.

Басейн річки Десна

Річка Знобівка (притока р. Десна 1 порядку) - дослідження проводились у серпні у двох створах.У створі річки смт. Зноб-Трубчевськ перевищень ГДК не зафіксовано, у створі річки нижче впадіння струмка Знаменка перевищення зафіксовані по БСК5 - 1,2 ГДК. Вміст розчиненого кисню знаходився в межах 6,7-4,2 мгО2/дм3 відповідно.

Річка Бобрик (притока р. Десна 1 порядку) - дослідження проводились у серпні у двох створах. У створі вище м. С-Буда перевищення зафіксовані по: БСК5 – 3 ГДК, ХСК – 1,1 ГДК та фосфат - іону - 2,5 ГДК. Вміст розчиненого кисню – 9,6 мгО2/дм3. У створі нижче м. С-Буда, с. Зерново перевищення ГДК зафіксовані по:   БСК5 – 5,2 ГДК, ХСК – 1,4 ГДК, амонію сольовому - 5,7 ГДК та фосфат - іону -  3,6 ГДК. Кисневий режим у даному створі незадовільний. Вміст розчиненого кисню - 3,4 мгО2/дм3.

Річка Івотка (притока р. Десна 1 порядку) – дослідження проводились у серпні у двох створах. Перевищення зафіксовані у створі вище м. Ямпіль по фосфат - іону - 1,1 ГДК. Кисневий режим задовільний, вміст розчиненого кисню знаходився у межах 4,8 – 5,0 мгО2/дм3 .

Річка Шостка (притока р. Десна 1 порядку) - у створі вище технічного водозабору м. Шостка в серпні перевищення ГДК зафіксовані по БСК 5 в 1,2 рази. Вміст розчиненого кисню знаходився в межах 11,3 мгО2/дм3.

Річка Сейм (притока р. Десна 1 порядку) – у серпні в створах річки Сейм с. Пески та с. Чумакове перевищення ГДК зафіксовані тільки по фосфат - іону в 1,1 та 1,6 рази відповідно інші показники знаходились в межах ГДК. Кисневий режим річки у створах задовільний, вміст розчиненого кисню знаходився в межах 6,9-7,7 мгО2/дм3

Річка Клевень (притока р. Десна 2 порядку) – у серпні в створі спостерігався стабільний хімічний склад води. Кисневий режим річки задовільний, вміст розчиненого кисню знаходився в межах 5,1 мгО2/дм3.

Річка Єзуч (притока р. Десна 2 порядку) - дослідження проводились у  липні у двох створах. У створі вище водозабору м. Конотоп за результатами лабораторних досліджень виявлені перевищення БСК 5 – 2,0 ГДК, інші показники знаходились в межах ГДК. У створі нижче м. Конотоп спостерігалися перевищення  БСК5 – 3,9 ГДК. У порівнянні з показниками якості води в цих створах відібраних у II кварталі цього року, погіршились показники ХСК, БСК-5, амонію сольового, нітритів і як слідство зменшився показник розчиненого кисню.Вміст розчиненого кисню  знаходився в межах 3,41-5,61 мгО2/дм3. Кольоровість води в р. Єзуч була значною - 43-46. 

Результати проаналізованих проб води вказують на те, що стан проконтрольованих водотоків області оцінюється як задовільний.Відібрані проб вод в створах річок Ворскла, Ворсклиця, Клевень, Псел та Сейм були підготовлені до радіологічного контролю.

(за даними відділу інструментально – лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області)

За III квартал 2017 року було відібрано і проаналізовано 79 проб води, в яких виконано 1090 визначень. Проконтрольовано 18 водних об'єктів, в яких відібрано 39 проб води та виконано 632 визначення, проаналізовано 20 проб підземної води (із спостережувальних свердловин), в яких виконано 219 визначень. Перевірено 21 підприємство, на яких проконтрольовано 18 випусків зворотної води у водойму, всього відібрано 20 проб зворотної води, в яких виконано 239 визначень. На 16 випусках зворотних вод встановлено перевищення нормативів ГДС.

 Лабораторний контроль ґрунтів 

(за даними відділу інструментально – лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області)

За звітний період проконтрольовано 23 об’єкти, на яких відібрано 69 проб ґрунту, виконано 440 визначень. На 21 об’єкті встановлено перевищення концентрації забруднюючих речовин в порівнянні з фоновим вмістом.

 

 

 


Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІII квартал 2017 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІI квартал 2017 року

 Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2017 року

 Прогноз водопілля на р. Десна і Сейм у 2017 році

Огляд гідрологічного режиму водних об’єктів Сумської області у весняний період 2017 року за даними Сумського обласного  центру з гідрометеорології


Гідрометорологічні умови, що склалися в басейнах річок Сумської області та можливий режим водних обєктів у весняний період 2016 р. за даними Сумського обласного центру з гідрометеорології

Вміст забруднюючих речовин в атмосферному повітрі м.Суми у 2015-2016 роках (за даними Сумського центру з гідрометеорології)

__________________________________

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2016 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІ квартал 2016 року   

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІI квартал 2016 року   

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за 2016 рік                

 

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2015 року                         

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІI квартал 2015 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІІ квартал 2015 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за 2015 рік         

          

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за І квартал 2014 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за ІІ квартал 2014 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за ІІІ квартал 2014 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за 2014 рік