Департамент екології та охорони природних ресурсів

 

м. Суми, пл. Незалежності, 2, 40030
Приймальня (0542) 62-97-99; 
Управління екологічної безпеки та дозвільної системи (факс) (0542) 63-28-39;
Управління природних ресурсів та заповідної справи (факс) (0542) 63-28-29

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

Екологічний бюлетень

 Оновлено 23.01.2018

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІV квартал 2017 року

 Стан атмосферного повітря 

(за інформацією Сумського обласного центру з гідрометеорології).

Розташування стаціонарної мережі спостережень гідрометеорологічної станції на території області:

  • моніторингові спостереження за забрудненням атмосферного повітря в м. Суми проводились на трьох стаціонарних постах:

ПСЗ № 3 - м. Суми вул. Сумсько-Київських дивізій, 26;

ПСЗ № 4 - м. Суми вул. Харківська, 125;

ПСЗ № 5 - м. Суми вул. Металургів, 2.

  • метеостанції:

Дружба   –   смт. Дружба, Ямпільського р-ну, вул. Тельмана, 22;

Глухів     –   м. Глухів вул. Хреннікова, 2;

Конотоп  –   м. Конотоп, вул. Успенсько-Троїцька, 104;

Ромни     –    м. Ромни , вул. Щорса, 93;

Лебедин  –   м. Лебедин,  вул. Грушева, 5;

Авіаметстанція Суми – м. Суми, вул. Кірова, 168.

Спостереження за вмістом пилу, діоксиду сірки, оксиду вуглецю, діоксиду та оксиду азоту, аміаку, формальдегіду проводились щоденно на 3-х стаціонарних  постах.

За грудень місяць відібрано 1246 проб атмосферного повітря.

Середньомісячні концентрації перевищували санітарні норми в атмосферному повітрі по: діоксиду азоту в 1,4 рази, пилу та формальдегіду в 1,2 рази. Інші інгредієнти, що визначались, нижче або на рівні санітарних норм.

На межі ГДС зафіксована максимально разові концентрації по оксиду вуглецю 13 грудня при південному напрямку вітру зі швидкістю 2 м/с на ПСЗ № 4 по вул. Харківській, 125; 01 та 08 грудня при південно-східному напрямку вітру зі швидкістю 7 м/с відповідно, 13 грудня при південному напрямку вітру зі           швидкістю 2 м/с на ПСЗ № 5 по вул. Металургів, 2.

Перевищення максимально разової ГДК з жодної домішки не зафіксовано.

У порівнянні з попереднім місяцем забруднення атмосферного повітря міста по формальдегіду збільшилося, діоксиду азоту та оксиду азоту зменшилося, по оксиду вуглецю, пилу, діоксиду сірки та аміаку зосталося майже на попередньому рівні.

Високих та екстремально високих рівнів забруднення атмосферного повітря у грудні не спостерігалось.

Спостереження за рівнем радіаційного забруднення атмосферного повітря щоденно проводила авіаметеорологічна станція Суми. Радіаційний фон у грудні по м. Суми складав 11-14мкР/год і не перевищував допустимих значень.

(за даними відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області)

На 15 підприємствах області проводився інструментально-лабораторний  контроль за викидами від стаціонарних джерел забруднення. Проконтрольовано 82 стаціонарних джерел забруднення атмосферного     повітря, відібрано 228 об'єднаних проб, виконано 1500 визначень. Перевірено 23 пересувних джерела забруднення, перевищення технологічних нормативів не встановлено. На 7 підприємствах встановлено перевищення нормативів ГДВ.

Стан водних ресурсів

(за даними лабораторії моніторингу вод та ґрунтів Сумської гідрогеолого-меліоративної  партії Сумського обласного управління водних ресурсів)

Протягом IV кварталу 2017 року представниками лабораторії відібрано та проаналізовано 25 проб води з 13 відкритих поверхневих водойм. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 94-р нормативи ДСанПіН № 46308 для поверхневих вод водних об’єктів господарсько - питного та культурно-побутового водокористування з 01.01.2017  втратили чинність. Гідрохімічні дослідження при здійсненні моніторингу поверхневих вод проводились відповідно нормованих значень гранично-допустимих концентрацій (ГДК) забруднюючих речовин наведених згідно «Обобщеного перечня предельно допустимых концентраций (ПДК) и ориентировочно-безопасных  уровней воздействия (ОБУВ) вредных веществ для воды рыбохозяйственных  водоемов, утвержденого Минрыбхозом СССР 09.08.1990»; нормативів екологічної безпеки водних об’єктів, що використовуються для потреб рибного господарства, щодо гранично допустимих концентрацій органічних та мінеральних речовин у морських та прісних водах (біохімічного споживання     кисню (БСК-5), хімічного споживання кисню (ХСК), завислих речовин, амонійного азоту), затверджені наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 30.07.2012 № 471, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за № 1369/21681.

Басейн річки Ворскла

Аналіз стану води річок Ворскла та Ворсклиця свідчить, що всі показники знаходились в межах ГДК. Кисневий режим річки Ворскла у листопаді 2017 року був задовільний, вміст розчиненого кисню знаходився в межах 8,5 – 8,9 мгО2/дм3, річки Ворсклиця – 9,3 мгО2/дм3.

Басейн річки Псел

Річка Псел - у п’яти створах річки Псел у листопаді перевищення ГДК зафіксовані тільки у створі нижче міста Суми (с. Червоне) по фосфатам 1,3 ГДК. Всі інші показники, що вимірювались знаходились у межах ГДК. Кисневий режим річки в створах задовільний, вміст розчиненого кисню знаходився в межах 8,2 – 10,3 мгО2/дм3

Річка Хорол (притока р. Псел 1 порядку) – дослідження проводились у двох створах. Перевищення ГДК у листопаді зафіксовані по: БСК5 – 1,6 ГДК,  амонію сольовому – 1,3 ГДК, фосфатам – 1,3 ГДК. Кисневий режим річки у листопаді в створі с. Панасівка задовільний -        6,01 мгО2/дм3, в створі с. Лучки рівень розчиненого кисню нижче ГДК – 1,8 мгО2/дм3.

Басейн річки Сула

Річка Сула - дослідження проводились у двох створах. За результатами   досліджень у листопаді перевищення ГДК зафіксовано тільки по БСК5 – 1,3 – 1,7 ГДК. Кисневий режим річки в створах задовільний. У створі м. Ромни, вміст розчиненого кисню знаходився у межах 8,9 мгО2/дм3. Рівень кисню в створі нижче м. Ромни – 9,4 мгО2/дм3.

Басейн річки Десна

Річка Знобівка (притока р. Десна 1 порядку) - дослідження проводились у жовтні у двох створах.Перевищення ГДК в створах зафіксовані по БСК5 – 1,1 – 1,3 ГДК. Кисневий режим річки у створах задовільний, вміст розчиненого кисню 8,0 – 8,7 мгО2/дм3.

Річка Бобрик (притока р. Десна 1 порядку) - дослідження проводились у жовтні у двох створах. У створі вище м. С-Буда перевищення ГДК зафіксовані по: БСК5 – 1,3 ГДК, фосфатам – 1,6 ГДК. Вміст розчиненого кисню – 9,5 мгО2/дм3.У створі нижче м. С-Буда (с. Зерново) перевищення ГДК зафіксовані по:   БСК5 – 1,6 ГДК, амонію сольовому – 1,3 ГДК, фосфатам – 2,7 ГДК. Вміст розчиненого кисню – 3,5 мгО2/дм3.

Річка Івотка (притока р. Десна 1 порядку) – дослідження проводились у жовтні у двох створах, всі проконтрольовані показники знаходились в межах ГДК. Кисневий режим задовільний, вміст розчиненого кисню знаходився у межах 7,6 – 8,2 мгО2/дм3 .

Річка Шостка (притока р. Десна 1 порядку) - якість води у створі вище технічного водозабору м. Шостка у жовтні істотно не погіршилась, вміст  забруднюючих речовин відмічався на рівні минулого кварталу. За результатами досліджень перевищення ГДК не зафіксовано. Вміст розчиненого кисню  задовільний – 11,3 мгО2/дм3.

Річка Сейм (притока р. Десна 1 порядку) – контроль проводився у жовтні у створах с. Піски Буринського району та с. Чумакове Буринського району, всі проконтрольовані показники знаходились в межах ГДК. У створі річки Сейм біля с. Мельня (на кордоні з Чернігівською областю) у листопаді всі проконтрольовані показники знаходились в межах ГДК. Кисневий режим річки у створах задовільний, вміст розчиненого кисню  знаходився у межах 5,8 – 8,7 мгО2/дм3.

Річка Клевень (притока р. Десна 2 порядку) – в створі спостереження вміст основних хімічних показників у жовтні залишається у межах ГДК. Кисневий режим річки задовільний, вміст розчиненого кисню - 8,5 мгО2/дм3.

Річка Єзуч (притока р. Десна 2 порядку) дослідження проводились у листопадіу двох створах. У створах вище водозабору м. Конотоп та нижче м. Конотоп за результатами лабораторних досліджень виявлені перевищення ГДК по БСК 5 - 1,1 ГДК. Кисневий режим річки у створах задовільний, вміст розчиненого кисню  знаходився у межах 7,1 – 7,64 мгО2/дм3.

Результати проаналізованих проб води вказують на те, що стан проконтрольованих водотоків області оцінюється як задовільний.

Відібрані проб вод в створах річок Ворскла, Ворсклиця, Клевень, Псел та Сейм були підготовлені до радіологічного контролю.

(за даними відділу інструментально – лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області)

За IV квартал 2017 року було відібрано і проаналізовано 63 проби води, в яких виконано 859 визначень. Проконтрольовано 12 водних об'єктів, в яких відібрано 40 проб поверхневої води та виконано 545 визначень, проаналізовано 4 проби підземної води (із спостережувальних свердловин), в яких виконано 48 визначень. Перевірено 20 підприємств, на яких проконтрольовано 18 випусків зворотної води у водойму. Відібрано 19 проб зворотної води, в яких виконано 266 визначень. На 12 випусках зворотних вод встановлено перевищення нормативів ГДС.

 Лабораторний контроль ґрунтів 

(за даними відділу інструментально – лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області)

За звітний період проконтрольовано 23 об’єкти, на яких відібрано 67 проб ґрунту, виконано 313 визначень. На 15 об’єктах встановлено перевищення концентрацій забруднюючих речовин в порівнянні з фоновим вмістом.

(за даними Сумської філії ДУ «Держґрунтохорона»)

У 2017 році Сумська філія ДУ «Держґрунтохорона» проводила XI тур агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.

Агрохімічна паспортизація проводилась в Білопільському районі на площі 18,6 тис. га, Глухівському – 40,1 тис. га, Середино-Будському -7,4 тис. га, Шосткинському – 9,7 тис. га, Роменському – 11,0 тис. га, Сумському – 0,3 тис. га та Путивльському – 9,4 тис. га. Всього обстежено 96,5 тис. га сільськогосподарських угідь. При цьому було відібрано 10,1 тис зразків ґрунтів. На даний час виконуються аналізи відібраних зразків ґрунту.

 


Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІV квартал 2017 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІII квартал 2017 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІI квартал 2017 року

 Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2017 року

 Прогноз водопілля на р. Десна і Сейм у 2017 році

Огляд гідрологічного режиму водних об’єктів Сумської області у весняний період 2017 року за даними Сумського обласного  центру з гідрометеорології


Гідрометорологічні умови, що склалися в басейнах річок Сумської області та можливий режим водних обєктів у весняний період 2016 р. за даними Сумського обласного центру з гідрометеорології

Вміст забруднюючих речовин в атмосферному повітрі м.Суми у 2015-2016 роках (за даними Сумського центру з гідрометеорології)

__________________________________

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2016 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІ квартал 2016 року   

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІI квартал 2016 року   

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за 2016 рік                

 * * *

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2015 року                        

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІI квартал 2015 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІІ квартал 2015 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за 2015 рік         

          * * *

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за І квартал 2014 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за ІІ квартал 2014 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за ІІІ квартал 2014 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за 2014 рік