Департамент екології та охорони природних ресурсів

 

м. Суми, майдан Незалежності, 2, 40030
Приймальня (0542) 62-97-99; 
Управління екологічної безпеки та дозвільної системи (факс) (0542) 63-28-39;
Управління природних ресурсів та заповідної справи (факс) (0542) 63-28-29

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

Екологічний бюлетень

 Оновлено 29.07.2019

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІI квартал 2019 року

 Стан атмосферного повітря 

(за інформацією Сумського обласного центру з гідрометеорології).

Розташування стаціонарної мережі спостережень гідрометеорологічної станції на території області:

  • моніторингові спостереження за забрудненням атмосферного повітря в м. Суми проводились на трьох стаціонарних постах:

ПСЗ № 3 - м. Суми вул. Сумсько-Київських дивізій, 26;

ПСЗ № 4 - м. Суми вул. Харківська, 125;

ПСЗ № 5 - м. Суми вул. Металургів, 2.

  • метеостанції:

Дружба   –   м. Дружба, Ямпільського р-ну, вул. Тельмана, 22;

Глухів     –   м. Глухів, вул. Хреннікова, 2;

Конотоп  –   м. Конотоп, вул. Успенсько-Троїцька, 104;

Ромни     –    м. Ромни, вул. Щорса, 93;

Лебедин  –   м. Лебедин,  вул. Грушева, 5;

Авіаметстанція Суми – м. Суми, вул. Кірова, 168.

Спостереження за вмістом пилу, діоксиду сірки, оксиду вуглецю, діоксиду та оксиду азоту, аміаку, формальдегіду проводились щоденно на 3-х стаціонарних  постах.

За червень місяць відібрано 1172 проб атмосферного повітря.

Середньомісячні концентрації перевищували санітарні норми в атмосферному повітрі по: діоксиду азоту в 1,6 рази, пилу в 1,9 рази та формальдегіду в 1,3 рази. Інші інгредієнти, що визначались, нижче або на рівні санітарних норм.

Протягом звітного місяця на ПСЗ № 5 (вул. Металургів) середньомісячний вміст по діоксиду азоту перевищував рівень ГДК в 2 рази.

На межі ГДК зафіксовані максимально разові концентрації по пилу 14 червня при східному напрямку вітру зі швидкістю 4 м/с на ПСЗ № 3 по вул. Сумсько-Київських дивізій; 4 червня при східному напрямку вітру зі швидкістю 3 м/с, 11 червня при північно-східному напрямку вітру зі швидкістю 3 м/с, 15 червня при південно-західному напрямку вітру зі швидкістю 2 м/с, 29 червня при західному напрямку вітру зі швидкістю 2 м/с на ПСЗ № 4 по вул. Харківський та 7 червня при східному напрямку вітру зі швидкістю 3 м/с, 21 червня при південно-східному напрямку вітру зі швидкістю 1 м/с на ПСЗ № 5 по вул. Металургів.

На ПСЗ № 4 вул. Харківська 5, 6, 14, 21, 22 червня переважно при східному та південно-східному напрямку вітру зі швидкістю від 2 до 5 м/с, у різні строки спостережень, виявлені випадки значного підвищення максимально разової концентрації по діоксиду сірки, але нижче від ГДК.

У порівнянні з попереднім місяцем забруднення атмосферного повітря міста по пилу, діоксиду сірки, оксиду вуглецю, аміаку та формальдегіду збільшилося, по діоксиду азоту зменшилося, а по оксиду азоту зосталося майже на попередньому рівні.

Високих та екстремально високих рівнів забруднення атмосферного повітря у червні не спостерігалось.

Спостереження за рівнем радіаційного забруднення атмосферного повітря щоденно проводила авіаметеорологічна станція Суми. Радіаційний фон у червні по м. Суми складав 12-14 мкР/год і не перевищував допустимих значень.

(за даними відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області)

На 7 підприємствах області проводився інструментально-лабораторний    контроль за викидами від стаціонарних джерел забруднення.

Проконтрольовано 24 стаціонарних джерела забруднення атмосферного повітря, відібрано 93 об'єднаних проби, виконано 201 визначення. Перевищення нормативів ГДВ не встановлено. Перевірено 22 пересувних джерел забруднення, на 5 з них встановлено перевищення технологічних нормативів.

Стан водних ресурсів

(за даними лабораторії моніторингу вод та ґрунтів Сумської гідрогеолого-меліоративної  партії Сумського обласного управління водних ресурсів)

У 2019 році РОВР у Сумській області виконує транскордонний моніторинг відповідно до наказу Держводагенства № 30 від 18.01.2019  «Про затвердження програми моніторингу вод» та «Програми державного моніторингу вод в частині проведення спостережень на транскордонних ділянках водотоків». Протягом II кварталу 2019 року представниками  лабораторії відібрано та проаналізовано 6 проб води з 5 відкритих транскордонних поверхневих водойм. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України №94-р від 20.01.2016 нормативи ДСанПіН № 46308 для поверхневих вод водних об’єктів господарсько-питного та культурно-побутового водокористування 01.01.2017 втратили чинність.Гідрохімічні дослідження при здійсненні моніторингу поверхневих вод  проводились відповідно нормованих значень гранично-допустимих концентрацій (ГДК) забруднюючих речовин наведених згідно «Обобщеного перечня предельно допустимых концентраций (ПДК) и ориентировочно-безопасных  уровней воздействия (ОБУВ) вредных веществ для воды рыбохозяйственных  водоемов, утвержденого Минрыбхозом СССР 09.08.1990»; нормативів  екологічної безпеки водних об’єктів, що використовуються для потреб рибного господарства, щодо гранично допустимих концентрацій органічних та  мінеральних речовин у морських та прісних водах (біохімічного споживання  кисню (БСК-5), хімічного споживання кисню (ХСК), завислих речовин, амонійного азоту), затверджені наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 30.07.2012 №471, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за №1369/21681.

Басейн річки Ворскла

Аналіз стану вод річок Ворскла та Ворсклиця свідчить, що всі показники знаходились в межах ГДК, перевищення зафіксовано тільки по залізу загальному  – 1,1 ГДК у створі р. Ворскла (с. Козинка) та 2,2 ГДК у створі р. Ворсклиця. Кисневий режим річки Ворскла у травні 2019 року був задовільний, вміст розчиненого кисню 5,3 мгО2/дм3, річки Ворсклиця – 7,4 мгО2/дм3.

 Басейн річки Псел

Річка Псел (с. Миропілля) - у травні в створі річки фіксується підвищений вміст заліза загального, що спричинено природними факторами. Всі інші показники, що вимірювались знаходились у межах ГДК. Кисневий режим річки у створі задовільний, вміст розчиненого кисню 4,6 мгО2/дм3.

Басейн річки Десна

Річка Бобрик (притока р. Десна 1 порядку) - дослідження проводились у травні у створі нижче м. С-Буда (с. Зерново) перевищення ГДК зафіксовані по:   БСК5 – 1,1 ГДК, нітритам – 2,3 ГДК, фосфатам – 1,4 ГДК, завислим речовинам – 1,1 ГДК. Вміст розчиненого кисню задовільний – 7,8 мгО2/дм3.

Річка Сейм (притока р. Десна 1 порядку) – контроль проводився у травні у створі с. Тьоткіно, всі проконтрольовані показники знаходились у межах ГДК, перевищення зафіксовано тільки по залізу загальному –1,7 ГДК. Кисневий режим у створі задовільний, вміст розчиненого кисню 9,9 мгО2/дм3.

Річка Клевень (притока р. Десна 2 порядку) – у створі спостереження вміст основних хімічних показників у травні залишається у межах ГДК, перевищення зафіксовано тільки по нітритах– 1,4 ГДК та залізу загальному  – 3,2 ГДК. Кисневий режим  задовільний, вміст розчиненого кисню - 9,3 мгО2/дм3          

(за даними відділу інструментально – лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області)

За II квартал 2019 року було відібрано і проаналізовано 59 проб води, в яких виконано 935 визначень. Проконтрольовано 16 водних об'єктів, в яких відібрано 45 проб поверхневої води та виконано 716 визначень. Перевірено 11 підприємств, на яких проконтрольовано 12 випусків зворотної води у водойму, всього відібрано 14 проб зворотної води, в яких виконано 219 визначень. 

  Лабораторний контроль ґрунтів 

(за даними відділу інструментально – лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області)

За звітний період проконтрольовано 25 об’єктів, на яких відібрано 75 проб ґрунту, виконано 397 визначень. На 14 об’єктах встановлено перевищення концентрацій забруднюючих речовин в порівнянні з фоновим вмістом та гранично допустимою концентрацією.


 Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІI квартал 2019 року

 Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2019 року

 


 Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІV квартал 2018 року

 Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІІ квартал 2018 року

 Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІ квартал 2018 року

 Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2018 року


Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІV квартал 2017 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІII квартал 2017 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІI квартал 2017 року

 Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2017 року

 Прогноз водопілля на р. Десна і Сейм у 2017 році

Огляд гідрологічного режиму водних об’єктів Сумської області у весняний період 2017 року за даними Сумського обласного  центру з гідрометеорології


Гідрометорологічні умови, що склалися в басейнах річок Сумської області та можливий режим водних обєктів у весняний період 2016 р. за даними Сумського обласного центру з гідрометеорології

Вміст забруднюючих речовин в атмосферному повітрі м.Суми у 2015-2016 роках (за даними Сумського центру з гідрометеорології)

__________________________________

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2016 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІ квартал 2016 року   

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІI квартал 2016 року   

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за 2016 рік                

 * * *

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2015 року                        

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІI квартал 2015 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІІ квартал 2015 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за 2015 рік