Департамент екології та охорони природних ресурсів

 

м. Суми, пл. Незалежності, 2, 40030
Приймальня (0542) 62-97-99; 
Управління екологічної безпеки та дозвільної системи (факс) (0542) 63-28-39;
Управління природних ресурсів та заповідної справи (факс) (0542) 63-28-29

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

Екологічний бюлетень

 Оновлено 19.04.2018

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2018 року

 Стан атмосферного повітря 

(за інформацією Сумського обласного центру з гідрометеорології).

Розташування стаціонарної мережі спостережень гідрометеорологічної станції на території області:

  • моніторингові спостереження за забрудненням атмосферного повітря в м. Суми проводились на трьох стаціонарних постах:

ПСЗ № 3 - м. Суми вул. Сумсько-Київських дивізій, 26;

ПСЗ № 4 - м. Суми вул. Харківська, 125;

ПСЗ № 5 - м. Суми вул. Металургів, 2.

  • метеостанції:

Дружба   –   м. Дружба, Ямпільського р-ну, вул. Тельмана, 22;

Глухів     –   м. Глухів, вул. Хреннікова, 2;

Конотоп  –   м. Конотоп, вул. Успенсько-Троїцька, 104;

Ромни     –    м. Ромни, вул. Щорса, 93;

Лебедин  –   м. Лебедин,  вул. Грушева, 5;

Авіаметстанція Суми – м. Суми, вул. Кірова, 168.

Спостереження за вмістом пилу, діоксиду сірки, оксиду вуглецю, діоксиду та оксиду азоту, аміаку, формальдегіду проводились щоденно на 3-х стаціонарних  постах.

За березень місяць відібрано 1276 проб атмосферного повітря.

Середньомісячні концентрації перевищували санітарні норми в атмосферному повітрі по: діоксиду азоту в 1,8 рази, по пилу в 1,3 рази та формальдегіду в 1,1 рази. Інші інгредієнти, що визначались, нижче або на рівні санітарних норм.

На межі ГДС зафіксована максимально разова концентрація по пилу 24 березня при східно-західному напрямку вітру зі швидкістю 2 м/с на ПСЗ № 5 по вул. Металургів, 2.

У порівнянні з попереднім місяцем забруднення атмосферного повітря міста по діоксиду азоту, оксиду азоту та оксиду вуглецю збільшилося, по пилу зменшилося, а по формальдегіду, діоксиду сірки та аміаку зосталося майже на попередньому рівні.

Високих та екстремально високих рівнів забруднення атмосферного повітря не спостерігалось.

Спостереження за рівнем радіаційного забруднення атмосферного повітря щоденно проводила авіаметеорологічна станція Суми. Радіаційний фон у березні по м. Суми складав 11-13 мкР/год, і не перевищував допустимих значень.

(за даними відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області)

На 1 підприємстві області проводився інструментально-лабораторний  контроль за викидами від стаціонарних джерел забруднення. Проконтрольовано 1 стаціонарне джерело забруднення атмосферного повітря, відібрано 3 об'єднаних проби, виконано 48 визначень, встановлено перевищення нормативів ГДВ.

Стан водних ресурсів

(за даними лабораторії моніторингу вод та ґрунтів Сумської гідрогеолого-меліоративної  партії Сумського обласного управління водних ресурсів)

Протягом I кварталу 2018 року представниками лабораторії відібрано та проаналізовано 25 проб води з 13 відкритих поверхневих водойм. Гідрохімічні дослідження при здійсненні моніторингу поверхневих вод проводились відповідно нормативів екологічної безпеки водних об’єктів, що використовуються для потреб рибного господарства, щодо гранично допустимих концентрацій органічних та мінеральних речовин у морських та прісних водах (біохімічного споживання кисню (БСК-5), хімічного споживання кисню (ХСК), завислих речовин та амонійного азоту), затверджені наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 30.07.2012 №471, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за №1369/21681.

Басейн річки Ворскла

Аналіз стану вод річок Ворскла та Ворсклиця свідчить, що всі показники знаходились в межах ГДК. Кисневий режим річки Ворскла у лютому 2018 року був задовільний, вміст розчиненого кисню знаходився в межах 10,1 –10,5 мгО2/дм3, а річки Ворсклиця – 8,4 мгО2/дм3.

Басейн річки Псел

Річка Псел - у п’яти створах річки Псел у лютому перевищення ГДК не зафіксовані, всі показники знаходились у межах ГДК. Кисневий режим річки в створах задовільний, вміст розчиненого кисню  знаходився в межах 9,14 – 11,46 мгО2/дм3.

Річка Хорол (притока р. Псел 1 порядку) – якісний стан води у двох    проконтрольованих створах у січні за основними хімічними показниками не перевищував нормативів ГДК. Кисневий режим річки у січні в створі с. Панасівка був низький і дорівнював 2,7 мгО2/дм3, а в створі с. Лучка вміст розчиненого кисню задовільний -6,9 мгО2/дм3.

Басейн річки Сула

Річка Сула - дослідження проводились у двох створах. За результатами досліджень у січні перевищення ГДК не зафіксовані. Кисневий режим річки в створі м. Ромни зафіксований нижче допустимого значення ГДК, річка в цей період була вкрита кригою. У створі с. Чеберяки (нижче м. Ромни), вміст розчиненого кисню був задовільний та складав 7,2 мгО2/дм3.

Басейн річки Десна

Річка Знобівка (притока р. Десна 1 порядку) - дослідження проводились у березні у двох створах.У порівнянні з4 кварталом 2017 року збільшились показники БСК5 в 1,6 рази, ХСК в 1,5 рази, амонію сольовому в 1,7 рази, нітрат-іонів в 2,3 рази та заліза залізу загальному в 1,3 рази. Вміст розчиненого кисню знаходився в межах 8,5- 10,3 БСК5.

Річка Бобрик (притока р. Десна 1 порядку) - дослідження проводились у березні у двох створах. У створі вище м. С-Буда перевищення ГДК зафіксовані по амонію сольовому в 1,3 рази. Вміст розчиненого кисню – 4,8 мгО2/дм3У створі нижче м. С-Буда, с. Зерново перевищення ГДК зафіксовані по БСК5 – 1,3 ГДК, амонію сольовому в 1,7 рази та фосфат-іону в 3,0 рази. Вміст розчиненого кисню – 5,0 мгО2/дм3.

Річка Івотка (притока р. Десна 1 порядку) – дослідження проводились у березні у двох створах. Кисневий режим задовільний, вміст розчиненого кисню знаходився у межах 10,8 – 12,2 мгО2/дм3 .У порівнянні з 4 кварталом 2017 року спостерігається незначне збільшення показників амонію сольового, нітрат-іонів, заліза загального та марганцю, але перевищень ГДК не спостерігалось.

Річка Шостка (притока р. Десна 1 порядку) якість води у створі вище технічного водозабору м. Шостка у березні істотно не погіршилась, вміст забруднюючих речовин відмічався на рівні минулого кварталу, незначне збільшення спостерігалось тільки по нітрат-іонам. За результатами досліджень перевищення ГДК не зафіксовано. Вміст розчиненого кисню задовільний – 11,3 мгО2/дм3.

Річка Сейм (притока р. Десна 1 порядку) – контроль проводився у березні у створах с. Піски Буринського району та с. Чумакове Буринського району, всі проконтрольовані показники знаходились в межах ГДК.У створі річки Сейм біля с. Мельня (на кордоні з Чернігівською областю) у березні всі проконтрольовані показники знаходились в межах ГДК. У порівнянні з 4 кварталом 2017 року значення майже не змінились, збільшення спостерігались тільки по вмісту амонію сольового та нітрат-іонів. Кисневий режим річки у створах задовільний, вміст розчиненого кисню  знаходився у межах 7,4– 10,6 мгО2/дм3.

Річка Клевень (притока р. Десна 2 порядку) – в створі спостереження вміст основних хімічних показників у березні залишається у межах ГДК. Кисневий режим річки задовільний, вміст розчиненого кисню - 10,2 мгО2/дм3.

Річка Єзуч (притока р. Десна 2 порядку) - дослідження проводились у     березні у двох створах. У створах вище водозабору м. Конотоп та нижче м. Конотоп за результатами лабораторних досліджень перевищення ГДК не виявлені. У порівнянні з якістю води в цих створах відібраних в 4 кварталі 2017 року покращились показники БСК5, фосфатів, розчиненого кисню, показники амонію сольового, нітрат-іонів, заліза загального погіршились. Кисневий режим річки у створах задовільний, вміст розчиненого кисню  знаходився у межах 8,05 – 9,18 мгО2/дм3

Результати проаналізованих проб води вказують на те, що стан проконтрольованих водотоків області оцінюється як задовільний.

Відібрані проб вод в створах річок Ворскла, Ворсклиця, Клевень, Псел та Сейм були підготовлені до радіологічного контролю.

(за даними відділу інструментально – лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області)

За I квартал 2018 року було відібрано і проаналізовано 75 проб води, в яких виконано 277 визначень. Проконтрольовано 19 водних об'єктів, в яких відібрано 64 проб води та виконано 130 визначень, проаналізовано 2 проби підземної води (із спостережувальних свердловин), в яких виконано 20 визначень. Перевірено 7 підприємств, на яких проконтрольовано 7 випусків зворотної води у водойму, відібрано 9 проб зворотної води, в яких виконано 127 визначень.

 Лабораторний контроль ґрунтів 

(за даними відділу інструментально – лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області)

За звітний період проконтрольовано 5 об’єктів, на яких відібрано 12 проб ґрунту, виконано 74 визначення. На 5 об’єктах встановлено перевищення концентрації забруднюючих речовин в порівнянні з фоновим вмістом.


 Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2018 року


Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІV квартал 2017 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІII квартал 2017 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІI квартал 2017 року

 Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2017 року

 Прогноз водопілля на р. Десна і Сейм у 2017 році

Огляд гідрологічного режиму водних об’єктів Сумської області у весняний період 2017 року за даними Сумського обласного  центру з гідрометеорології


Гідрометорологічні умови, що склалися в басейнах річок Сумської області та можливий режим водних обєктів у весняний період 2016 р. за даними Сумського обласного центру з гідрометеорології

Вміст забруднюючих речовин в атмосферному повітрі м.Суми у 2015-2016 роках (за даними Сумського центру з гідрометеорології)

__________________________________

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2016 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІ квартал 2016 року   

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІI квартал 2016 року   

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за 2016 рік                

 * * *

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2015 року                        

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІI квартал 2015 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІІ квартал 2015 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за 2015 рік         

          * * *

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за І квартал 2014 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за ІІ квартал 2014 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за ІІІ квартал 2014 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за 2014 рік