Департамент екології та охорони природних ресурсів

 

м. Суми, майдан Незалежності, 2, 40030
Приймальня (0542) 62-97-99; 
Управління екологічної безпеки та дозвільної системи (факс) (0542) 63-28-39;
Управління природних ресурсів та заповідної справи (факс) (0542) 63-28-29

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

Регіональна доповідь

Оновлено 05.09.2018

Регіональна доповідь про стан навколишнього природного середовища в Сумській області у 2017 році

Природне середовище – це необхідна складова життя людини і суспільного виробництва, яка є важливою передумовою існування людини і джерелом людських ресурсів. Під впливом людини відбуваються небажані зміни в природному середовищі, які порушують екологічну рівновагу і тим самим завдають великої шкоди генофонду всього живого, зокрема й людини. Тому проблеми гармонізації відносин між суспільством і природою, охорони навколишнього середовища, екологічної безпеки набувають глобального значення, потребують об’єднання зусиль спільноти задля збереження екологічної рівноваги.

В сучасних умовах трансформації економічної системи виникає питання про зміну ролі екологічного фактора в розвитку регіонів і суспільства в цілому. При загальній спрямованості державної політики до засад та принципів сталого розвитку, особливої актуальності набуває запровадження сучасних засобів раціонального управління охороною природного середовища, ефективного використання природних ресурсів та досягнення реальної безпеки життєдіяльності людини. Його значущість зростає в умовах децентралізації управління та підвищення ролі соціально-економічного розвитку регіонів.

Сьогоднішня особливість стану природного середовища на Сумщині полягає в тому, що її екологічний стан збігається в часі з економічною кризою, яка дещо зменшила антропогенний вплив на довкілля. А це означає, що з пожвавленням виробництва з упровадженням ринкових відносин, можна очікувати зростання забруднень, тобто зниження техногенно-екологічної безпеки регіонів та негативні зміни в регіональній природній системі.

Вихід з цієї складної екологічної кризи - у переході економіки Сумської області до моделі сталого розвитку, яка передбачає досягнення високої якості життєдіяльності на основі збалансованого розв’язання проблем соціально-економічного розвитку, збереження навколишнього природного середовища, раціонального використання та відтворення природно-ресурсного потенціалу регіону. Це обумовлює необхідність узагальнення концептуальних підходів формування механізмів державного чи регіонального управління та чіткого визначення пріоритетних напрямів щодо їх упровадження та вдосконалення. При цьому, природоохоронна діяльність в регіоні повинна визнаватися однією з найсуттєвіших.

У 2016 році розроблена та затверджена Програма охорони навколишнього природного середовища Сумської області – система принципів, пріоритетних напрямків та конкретних завдань у сфері охорони навколишнього природного середовища. З метою підвищення ефективності системи управління в сфері охорони навколишнього природного середовища Сумською обласною радою рішенням від 28.04.2017 «Про внесення змін до програми охорони навколишнього природного середовища на 2016-2018 роки» внесено зміни до завдань та заходів програми.

 Регіональна доповідь про стан навколишнього природного середовища в Сумській області у 2017 році