Департамент захисту довкілля та енергетики  Сумської обласної державної адміністрації

м. Суми, майдан Незалежності, 2, 40030 
Приймальня (0542) 62-97-99; 
Управління дозвільної системи та регулювання природоохоронної діяльності (0542) 63-28-39;
Управління енергетики та заповідної справи (0542) 63-28-29

E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.  

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15; 
п’ятниця – з 8.00 до 16.00; 
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

Не є правонаступником Департаменту екології та охорони природних ресурсів, яке перебуває у стадії ліквідації без правонаступництва. 

2 ЛЮТОГО-ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ВОДНО-БОЛОТНИХ УГІДЬ (WORLD WETLANDS DAY)

Щороку 2 лютого весь світ відзначає День водно-болотних угідь, аби ще раз нагадати, що їхня втрата — одна з найбільших загроз для існування не тільки рік та водойм, але й, без перебільшення, усього людства.

Водно-болотними угіддями вважаються природні комплекси боліт, заплавних лук і лісів, а також плавні та мілководні водойми чи їх ділянки глибиною до 6 метрів. Секретаріат Рамсарської конвенції визначив тему 2021 року: «Водно-болотні угіддя, вода і життя – нероздільні!».

Основні положення щодо захисту водно-болотних угідь міжнародного значення були закріплені 2 лютого 1971 року підписанням Рамсарської конвенції в іранському місті Рамсаре. Тоді її підписали 18 країн. Цей документ став першою глобальною угодою з охорони та збереження природних ресурсів. Наразі до Конвенції приєдналися вже 170 країн світу, серед яких і Україна. Мережа водно-болотних угідь міжнародного значення у нашій країні вже нараховує 50 територій.

Захист та відновлення таких територій є запорукою збереження біорізноманіття: близько 40% усіх відомих людству видів рослин та тварин оселяються саме у водно-болотних угіддях. Крім того, вони захищають міста і містечка від повеней, підвищують родючість ґрунтів та забезпечують харчуванням мільярди людей. Майже 1 мільярд людей по всьому світу забезпечений роботою завдяки наявності заболочених територій. Водно болотні-угіддя утримують близько 30% вуглецю, який поглинається суходолом, що пом’якшує вплив змін клімату. Вони також, наче фільтр, очищують прісну воду, яка потім потрапляє у наші пляшки. І це далеко не всі їхні функції.

На території Сумської області статус міжнародного значення з 2004 року має водно-болотне угіддя «Заплава Десни», розташоване в межах Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський».

Територія «Заплави Десни» є місцем перебування для багатьох видів тварин. Загальний список хребетних тварин складає: 34 види круглоротих та риб, 12 - земноводних, 7 - плазунів, 154 - птахів і 30 - ссавців. У межах угіддя зустрічаються рідкісні в Україні та Європі види птахів: лелека чорний, скопа, змієїд, орлан-білохвіст, кулик-сорока, коловодник ставковий. Регулярно спостерігаються на гніздуванні рідкісні качки, численні кулики. Через ВБУ відбувається інтенсивний весняний та осінній проліт птахів, які мігрують вздовж р. Десна. Тут масово летять гуси, качки, кулики, мартини, хижі птахи. Багато з них зупиняється для відпочинку і підгодівлі.