Департамент захисту довкілля та енергетики  Сумської обласної державної адміністрації

м. Суми, майдан Незалежності, 2, 40030 
Приймальня (0542) 62-97-99; 
Управління дозвільної системи та регулювання природоохоронної діяльності (0542) 63-28-39;
Управління енергетики та заповідної справи (0542) 63-28-29

E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.  

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15; 
п’ятниця – з 8.00 до 16.00; 
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

Не є правонаступником Департаменту екології та охорони природних ресурсів, яке перебуває у стадії ліквідації без правонаступництва. 

ЗАБОРОНА ВИЛОВУ РАКІВ

Відповідно до наказу Управління державного агентства меліорації та рибного господарства у Сумській області від 23 листопада 2021 року №158 з метою збереження та забезпечення охорони річкових раків під час їх природного відтворення, збільшення їх запасів у водоймах Сумської області встановлюється заборона виловлювання у період їх спарювання, виношування ікри та першої линьки у водних об'єктах області з 01 грудня 2021 р. по 30 червня 2022 р.

Розмноження раків відбувається або восени (жовтень-листопад), або в кінці зими – на початку весни (лютий-березень) при температурі води 10°С. Плодючість самок залежить від їх розміру, фізіологічного стану, пори року та інших факторів. У період виношування ікри самки дуже обережні, ховаються в норах і покидають їх тільки в пошуках їжі. Маленькі рачки (личинки) викльовуються з ікри найчастіше у третій декаді травня та першій декаді липня при температурі 21-24°С. До десятого дня їх життя відбувається перша линька, після якої личинки стають схожими на дорослих раків. Поки раки виношують ікру та линяють ловити їх заборонено у будь-який спосіб. Руками чи за допомогою знарядь.

Ловля раків під час заборони є грубим порушенням природоохоронного законодавства, адже нехтування цією забороною карається за статтею 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення. За кожен незаконно добутий екземпляр передбачена адміністративна відповідальність − штраф до 680 гривень, а також збитки у розмірі 3 332 грн. Крім того, статтею 249 Кримінального кодексу України передбачена відповідальність у випадку завдання істотної шкоди, яка передбачає штраф від трьох до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Починаючи з липня дозволяється вилов раків, але не більше ніж 30 екземплярів на добу у водоймах загального користування та 50 екземплярів у водоймах, де впроваджене платне рибальство. Забороняється вилов цих річкових мешканців у темну пору доби (пізніше години від заходу сонця та раніше години до його сходу) із застосуванням підсвічування.