Департамент захисту довкілля та природних ресурсів  Сумської обласної державної адміністрації

м. Суми, майдан Незалежності, 2, 40000 

Приймальня: (0542) 70-09-55;

Управління дозвільної системи та регулювання природоохоронної діяльності: (0542) 70-09-56;

Управління природних ресурсів та заповідної справи: (0542) 70-09-51.

Номер «гарячої лінії»:

+380996467859 

E-mail:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  

 Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.30 до 17.30; 

п’ятниця – з 8.30 до 16.15;
обідня перерва – з 12.15 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

 

5 ЧЕРВНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА. ЗНАЙОМСТВО З ПРИРОДООХОРОННИМИ УСТАНОВАМИ: ГЕТЬМАНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ПАРК

 

 

   15 грудня 1972 року Генеральна асамблея ООН проголосила 5 червня Всесвітнім днем навколишнього середовища, який проводиться з метою поглиблення суспільного усвідомлення необхідності зберігати і покращувати довкілля. Обрання цієї дати обґрунтовано тим, що саме в цей день відкрилася Конференція ООН із проблем навколишнього середовища (Стокгольм, 1972), за результатами якої створено Програму ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП).

Природа Сумщини вражає своєю красою та різноманітністю флори і фауни. Вона, велична й водночас тендітна, надихала на творчість багатьох митців, композиторів та співаків, науковців та письменників. Разом з тим, нині ми є свідками  того, які зміни відбуваються в природі під дією людини. Все менше лишається природної рослинності, все більших змін зазнають її вцілілі ділянки – ліси, луки, болота, майже не лишилося славетних степів. Зменшилась чисельність багатьох видів рослин і тварин, які раніше були звичайними, поширеними.

Щоб запобігти остаточній втраті природних ландшафтів з притаманним їм різноманіттям, на Сумщині створено мережу природно-заповідних територій. Україна долучилася до процесу створення загальноєвропейської мережі природоохоронних територій, які мають виконувати не лише роль збереження природного різноманіття, а й підтримувати загальну стабільну якість довкілля.

 Розпочинаємо знайомство з природоохоронними установами нашої області.

Гетьманський національний природний парк (Гетьманський НПП) створений 27 квітня 2009 року Указом Президента України № 273/2009 з метою збереження, відтворення і раціонального використання типових та унікальних природних комплексів Лівобережного лісостепу, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення.

Гетьманський НПП є державним об'єктом природно-заповідного фонду України загальнодержавного значення, природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою, належить до державної власності і підпорядкований Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України. 

Знаходиться в південно-східній частині Сумської області на території Охтирського району. Парк створений в долині річки Ворскла. Починається він на кордоні з російською федерацією і за течією Ворскли простягається до межі з Полтавською областю, закінчується нижче села Куземин. До парку віднесені ділянки заплави, сама річка, місцями надзаплавні тераси та правий корінний берег ріки. Загальна площа території Гетьманського НПП становить 23360,1 га, в тому числі 11673,2 га земель, що надано у постійне користування.

Унікальність Гетьманського НПП полягає у тому, що тут збережено різноманітні типові ландшафти Лівобережного лісостепу – від низинних заплав, сфагнових боліт до реліктових корінних лісів. Природні комплекси Парку були і раніше досить вагомо представлені в природно-заповідному фонді України. Так в межі парку увійшли гідрологічні заказники загальнодержавного значення «Хухрянський» (рік оголошення – 1980), «Бакирівський» (рік оголошення – 1977), «Климентівський» (рік
оголошення – 1998) загальною площею близько 9,5 тис. га та місцевого значення «Ямний», розташованих в заплаві річки Ворскла. Ворскла є однією з найчистіших і найкрасивіших річок України. Також до складу Парку увійшли 6 заповідних урочищ (найбільше – «Литовський бір», безпосередньо прилягає до русла річки Ворскла. Це унікальний реліктовий сосновий бір, тут зустрічаються дерева, вік яких нараховує понад 300 років) та 2 пам’ятки природи місцевого значення.   

Територія Гетьманського НПП – це насамперед чарівна і тихоплинна річка Ворскла та її заплава, незаймані болота та луки, соснові та дубові ліси. Ворскла - одна з найбільших лівих приток Дніпра (тепер впадає в Кам’янське водосховище). Загальна довжина річки 464 км. Русло Ворскли у верхній та середній течії дуже звивисте, середня глибина – 2-4 м.

Понад половину площі Парку займають землі, вкриті лісовою рослинністю, більше 20%  – луки, 22% – болота, менше 5% – водойми. Клімат регіону помірно-континентальний. Незважаючи на високий ступінь антропогенного впливу, в басейні річки Ворскла збереглось різноманіття мальовничих ландшафтів лівобережного лісостепу - від низинних заплав, сфагнових боліт до реліктових корінних лісів що характеризуються багатим ресурсним потенціалом, генофондом рослинного і тваринного світу, пам'ятками історії та культури, які потребують нагальної охорони та екологічно обґрунтованого невиснажливого використання. 

Рослинний і тваринний світ Гетьманського НПП є досить різноманітним і налічує понад 1010 видів рослин та 2580 видів тварин, серед яких багато занесені до Червоної книги України (журавель сірий (є символом Парку) (Grus grus), видра річкова (Lutra lutra), горностай (Мustela erminea), мінога українська (Eudontomyzon mariae), джміль моховий (Bombus muscorum), жук-олень (Lucanus cervus cervus), махаон (Papilio machaon), косарики тонкі (Gladiolus tenuis), любка дволиста (Platanthera/Orchis bifolia), пальчатокорінник травневий (Dactylorhiza majalis) та інші).

Робота Гетьманського НПП організована по трьох природоохоронних науково-дослідних відділеннях – Великописарівському, Тростянецькому та Охтирському та побудована за трьома основними напрямками:

1. Охорона, використання та відтворення природних екосистем покладається на службу державної охорони природно-заповідного фонду України. Вона забезпечує дотримання режиму охорони, відтворення та використання природних ресурсів згідно з функціональним зонуванням та урахуванням природоохоронної, оздоровчої, наукової, рекреаційної, історико-культурної та інших цінностей природних комплексів та об’єктів, на території Парку.

2. Науково-дослідна робота спрямована на вивчення природних комплексів, процесів, забезпечення постійного спостереження за їхніми змінами, екологічного прогнозування, розробки наукових основ охорони, відтворення і невиснажливого використання природних ресурсів та особливо цінних об’єктів.

3. Еколого-освітня та рекреаційна діяльність. Парк є центром організації екологічної освіти, виховання екологічної культури населення та відвідувачів, організованого туризму, відпочинку, оздоровлення та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах.    

Назва парку пов’язана зі славними козацькими традиціями Сумщини. Гетьманщина (офіційна назва: Військо Запорозьке) – українська держава на території центральної і північно-східної України, яка утворилася внаслідок Зборівського договору 1649 року. Після проголошення Глухова столицею Гетьманщини правили тут чотири гетьмани (Данило Апостол, Іван Скоропадський, Кирило Розумовський та Павло Полуботок). На території Сумщини знаходились центральні державні установи Гетьманщини, а також гетьманські маєтки. При розгляді історичних фактів помітна роль Сумщини, її непересічне і неординарне значення не тільки в українській історії 18 століття, а й для подальшого розвитку процесу національного відродження нашої держави.