Департамент захисту довкілля та природних ресурсів  Сумської обласної державної адміністрації

м. Суми, майдан Незалежності, 2, 40000 

Приймальня: (0542) 70-09-55;

Управління дозвільної системи та регулювання природоохоронної діяльності: (0542) 70-09-56;

Управління природних ресурсів та заповідної справи: (0542) 70-09-51.

Номер «гарячої лінії»:

+380996467859 

E-mail:  Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.  

 Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.30 до 17.30; 

п’ятниця – з 8.30 до 16.15;
обідня перерва – з 12.15 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

 

ПЕРШІ КРОКИ ДО ОЗДОРОВЛЕННЯ РІЧКИ СУМКА

Під таким гаслом 22 березня 2024 року до Всесвітнього дня водних ресурсів пройшла природоохоронна акція з прибирання річки Сумки в центрі міста Суми.

В акції взяли участь громадські активісти, дотичні до охорони довкілля представники органів влади Департамент захисту довкілля та природних ресурсів Сумської ОДА, Департамент розвитку громад, територій та інфраструктури Сумської ОДА, Регіональний офіс водних ресурсів у Сумській області, Управління державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Сумській області, Державна екологічна інспекція у Сумській області, а також Північне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства, підприємства та організації – комунальне підприємство «ЧИСТЕ МІСТО» Сумської міської ради, Північний лісовий офіс ДП «Ліси України», які надали підтримку у забезпеченні необхідним обладнанням та вивезення зібраного сміття та гілля, та ТОВ «Євробазар»,  які також оперативно підключилися до очищення прибережної захисної смуги р. Сумка.

Вперше ідея проведення цього міжнародного дня була проголошена у 1992 році на Конференції ООН з навколишнього середовища та розвитку в Ріо-де-Жанейро з метою привернути увагу до критичної важливості води та проблем, пов’язаних із водою в усьому світі. Вже у 1993 році Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй оголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів - щорічним заходом, спрямованим на донесення життєво важливої ролі води у нашому житті. Відтоді вже традиційно екологічно свідома частина світу долучається до вирішення проблем води. За оцінками ЮНІСЕФ і Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), 2,2 мільярда людей у всьому світі, тобто кожен третій – живе без доступу до безпечної питної води.

У 2024 році Всесвітній день води присвячений темі «Вода для процвітання та миру».

На сьогоднішній день, стан поверхневих водних об’єктів на територіі області є проблематичним. І корні цих проблем комплексні. Це і відсутність систем очистки стічних вод або їх незадовільних технічний стан, і господарювання в прибережних захисних смугах, і суттєва зарегульованість водних об’єктів, і низька екологічна свідомість  населення.

 Яскравим прикладом негативного стану є р. Сумка, в басейні якої знаходяться населені пункти Сумської, Степанівської та Садівської територіальних громад.  З метою вивчення та надання пропозицій щодо вирішення питань забруднення поверхневих водойм, в тому числі річки Сумка розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації – обласної військової адміністрації у 2023 році утворено тимчасову робочу групу. В ході  роботи якої  були проведені дослідження проб води з поверхневих водойм (Косівщинське водосховище, р. Сумка) у 10 створах, визначено причини їх негативного стану, надані доручення контролюючим органам та органам місцевого самоврядування щодо проведення обстежень прибережних захисних смуг, заходів контролю за станом благоустрою, вирішення питань будівництва очисних споруд.

Так, у 8 з 10 досліджених проб води виявлено наявність ентерококів та лактопозитивної кишкової палички, що свідчить про свіже фекальне забруднення внаслідок потрапляння неочищених господарсько-побутових стічних вод. У пробах води, відібраних в районі центрального ринку м. Суми виявлено наявність лактозопозитивних кишкових паличок та ентерококів у кількості, що перевищує гранично-допустиму норму у десятки разів.

Така ситуація обумовлена багатьма причинами. Серед них наявність у приватному секторі вздовж прибережної-захисної смуги р. Сумка негерметичних  вигрібних ям, які мають витоки до водних об’єктів, несвоєчасне їх відкачування, господарська діяльність в прибережних захисних смугах тощо.

Також, однією з причин негативного стану р. Сумка є скидання недостатньо очищених стічних вод, відсутність ефективних очисних споруд, в тому числі і очисних споруд зливової каналізації, надмірна засміченість річки та прибережної захисної смуги, повалені дерева, які уповільнюють водоток, створюють сміттєві затори.

Звісно, вирішувати питання оздоровлення річки необхідно комплексно, це і будівництво сучасних очисних споруд господарсько-побутової та зливової каналізації в басейні річки, запровадження жорстких штрафних санкцій за порушення природоохоронного законодавства, проведення заходів з благоустрою тощо.

Розбудова ефективної системи очищення каналізаційних стічних вод потребує значних фінансових ресурсів, але в умовах воєнного стану фінансування таких проєктів з державного та місцевих бюджетів майже неможливо. Тому Сумською обласною державною адміністрацією – обласною військовою адміністрацію проводиться робота щодо залучення міжнародної технічної та фінансової допомоги у розробці проєктно-кошторисної документації на будівництво/модернізацію систем водовідведення та очистки стічних вод населених пунктів басейну р. Сумка та реалізації проєктів будівництва очисних споруд у селах Сад, Косівщина та смт Степанівка, які знаходяться в межах басейну річки Сумка.

На сьогодні можливим та надважливим кроком на шляху до оздоровлення річки Сумка є спільна відповідальність і спільні дії і жителів громади і органів влади. Саме усвідомлення кожним  реального стану водних ресурсів та тих загроз для водних об’єктів, які ми створюємо викидаючи сміття у річку, будуючи самовільні скидові труби у річку, розорюючи прибережні захисні смуги, є першим кроком до  поліпшення екологічного стану водних ресурсів. А другим - мають бути конкретні дії як пересічного громадянина так і представників влади, кожного на своєму рівні.

Під час акції учасники власним прикладом показали як маленькі кроки та велике бажання  можуть поступово змінювати оточуючий нас світ. З  метою подальших дій спрямованих на  відтворення екологічно та естетично привабливої зеленої зони, впорядкування та благоустрою р. Сумка передаємо естафету Сумській міській раді  в межах міста Суми, а також Степанівській та Садівській громадам в межах своїх населених пунктів.

А також сьогоднішньою акцією започатковуємо челендж для інших громад області щодо проведення відповідних заходів по звільненню від сміття водних об’єктів та їх прибережних захисних смуг на відповідних територіях.