РОЗПОЧАТО РОБОТИ З РОЗРОБКИ МІСЦЕВИХ ПЛАНІВ УПРАВЛІННЯ ВІДХОДАМИ
За підтримки Програми U-lead з Європою в Сумській області стартувала робота з розробки місцевих планів управління відходами в межах Конотопсько-Роменського кластеру.
Так, 15 березня 2024 року відбулась перша інформаційна сесія для представників громад Конотопсько-Роменського кластеру, яка організована Програмою U-lead з Європою спільно з Департаментом захисту довкілля та природних ресурсів Сумської обласної державної адміністрації. Завдяки активній участі Конотопської громади у процесі створення сучасної та дієвої інфраструктури управління відходами Програмою «U-LEAD з Європою» в рамках співпраці з Німеччиною заради розвитку GIZ Україна було прийнято рішення про підтримку розробки проєктної документації для кластерних інфраструктурних об’єктів у Конотопській громаді, а вже в лютому 2024 року – про надання підтримки в розробці місцевих планів управління відходами 16 громадам Конотопсько-Роменського кластеру Сумської області.
На сьогодні, навіть в умовах особливого періоду, законодавство у сфері управління відходами вимагає впровадження ефективної системи управління відходами, яка відповідає європейським принципам. На першому етапі одним із першочергових завдань є розроблення місцевих планів управління відходами, які враховуватимуть потреби громад, узгоджуватимуться з регіональними планами управління відходами та відповідатимуть Національній стратегії управління відходами в Україні до 2030 року.
Директорка Департаменту захисту довкілля та природних ресурсів Сумської обласної державної адміністрації Ірина Кашпур окреслила основні напрями та цільові показники планування створення комплексної регіональної системи управління відходами, визначені Регіональним планом управління відходами у Сумській області до 2030 року. Також Ірина Кашпур зауважила, що місцеві плани управління відходами мають узгоджуватися з регіональними планами. При цьому у разі наявності обгрунтованих пропозицій щодо змін цільових показників та заходів до Регіонального плану можуть бути внесені зміни. Виключенням є регіональні полігони – один полігон в одному кластері. Всі інші існуючі полігони/сміттєзвалища після введення в експлуатацію регіонального полігону мають бути закриті та рекультивовані.
Керівниця регіонального офісу U-lead з Європою Марина Лобова відмітила, що співпраця з громадами Сумської області в рамках програми підтримки «С1. Управління ресурсами та інфраструктурою. Розроблення місцевих планів управління відходами» є першим пілотним проєктом з розробки місцевих планів в межах кластеру не тільки в області, а й в Україні.
Саме через наявність у Сумській області розробленого та затвердженого Регіонального плану управління відходами до 2030 року та активну участь громад стало можливим залучення експертної та фінансової підтримки з боку міжнародних програм.
Під час сесії радник з питань муніципальних інвестицій Олег Черниш ознайомив учасників з метою, завданнями, результатами та календарним планом впровадження програми підтримки та подальшими кроками щодо участі в даній програмі.
Хоча процес розроблення планів управління відходами досить тривалий, місцеві плани управління відходами для громад Конотопсько-Роменського кластеру мають бути розроблені за фінансової та експертної підтримки Програми U-lead з Європою вже в цьому році.
Отже, розпочато навчання громад Конотопсько-Роменського кластеру щодо розроблення місцевих планів управління відходами розпочато у квітні 2024 року. Під час семінарів обговорені основи планування діяльності у сфері управління відходами, збір та аналіз базових даних та визначення техніко-економічних показників системи управління відходами. Також проведено тренінг, на якому громади визначили місце своєї громади у Регіональному плані управління відходами у Сумській області до 2030 року.