17 ЧЕРВНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ОПУСТЕЛЮВАННЯМ І ПОСУХОЮ
Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1994 році. У тому ж році була прийнята Конвенція Організації Об’єднаних Націй з боротьби з опустелюванням. Державам запропоновано присвятити цей день підвищенню інформованості про необхідність міжнародного співробітництва у боротьбі з опустелюванням і наслідками посух, та про хід реалізації Конвенції з боротьби з опустелюванням. Опустелювання – це один із найбільш тривожних світових процесів деградації довкілля. Сьогодні понад 2 мільярди людей проживають у пустельних або посушливих районах. 90 % цього населення – жителі держав, що розвиваються. Опустелюванням порушено 2,6 мільярди гектарів землі в усьому світі, що становить 25 % суші. До деградації схильні землі в 110 країнах. Щорічно в результаті опустелювання втрачається 12 мільйонів гектарів землі.
Вирішувати проблему опустелювання потрібно створенням захисних лісових смуг по межах полів, створенням нових лісових масивів, відновленням рослинного покриву на територіях, запобіганням деградаційним процесам ґрунтового покриву, консервацією деградованих та малопродуктивних земель та впровадженням науково обґрунтованих сівозмін, прогресивних технологій збереження та відтворення родючості ґрунтів при веденні землеробства.
Природа не в змозі нескінченно пробачати помилки людини. Необхідно зупинити процес зміни ґрунту в бік опустелювання. І це ще можливо, якщо сільгоспвиробники будуть дбати не тільки про сьогоднішній прибуток, а й про майбутнє.
У рамках виконання регіональної програми «Ліси Сумщини» на 2023-2025 роки та програми Президента України «Зелена країна» державними та комунальними лісогосподарськими підприємствами Сумської області упродовж 2023 року висаджено понад 6 500 тис. саджанців хвойних та листяних порід дерев на площі 1 294,245 га. З метою збільшення площі природно-заповідного фонду області, припинення процесів погіршення стану навколишнього природного середовища, втрат біологічного та ландшафтного різноманіття, змін клімату, на виконання Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2020 р. № 695, у 2023 році Сумською обласною державною адміністрацією – обласною військовою адміністрацією забезпечено оголошення 10 нових об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення загальною площею 68,3128 га та розширення території геологічної пам’ятки природи місцевого значення «Шпилі Полтавського ярусу» на 15,1 га.
Всесвітній день боротьби з опустелюванням і засухами – чудовий привід, аби замислитись над проблемами збереження і відтворення родючості українських земель. Адже зберегти рідну землю для майбутніх поколінь, передати її у спадок нащадкам квітучою і багатою – наш святий обов’язок!